Slávka Kellová Kultúra

Pamiatka na Židov v Mikuláši? Zničený múr...

História Židov v Liptovskom Mikuláši podľa zápisov siaha do roku 1720. O desať rokov neskôr vznikla v srdci Liptova prvá náboženská obec v Liptove. Dnes ju okrem synagógy pripomína aj ošumelý múr.

Ilustračný obrázok k článku Pamiatka na Židov v Mikuláši? Zničený múr...
Foto: Slávka Kellová

V roku 1731 si Židia v Liptovskom Mikuláši postavili prvú synagógu. Počet obyvateľov sa postupne zvyšoval a do mesta prichádzalo čoraz viac ľudí tohto vierovyznania. V roku 1828 bývalo v Liptovskom Sv. Mikuláši už 801 židov, 704 evanjelikov a 203 katolíkov. Židovská obec bola taká veľká, že pôvodná synagóga už nepostačovala a tak si v rokoch 1842 – 1846 postavili novú synagógu na mieste pôvodnej, ktorá dnes patrí medzi dominanty mesta. Po požiaroch v rokoch 1878 a 1903 bola synagóga obnovená a po poslednom požiari v roku 1906 bola prestavaná do dnešnej podoby.

Podľa posledného súpisu Židov v roku 1942 žilo v Liptovskom Svätom Mikuláši z celkového počtu 6 400 obyvateľov 1 262 Židov. Obyvateľstvo žilo v minulosti vo vzájomnej tolerancii a úcte o čom svedčí aj to, že v roku 1865 si zvolili za starostu mesta Izáka Dinera, ktorý bol židovského vierovyznania. Po smutných udalostiach holokaustu boli občania židovského pôvodu vyvraždení a časť tých, čo prežili sa vysťahovali prevažne do Izraela. Dnes nežije v meste ani jeden Žid.

Do roku 1983 ich prítomnosť v meste pripomínal aj židovský cintorín na mieste dnešného parku, ktorý bol mestom zničený v spomínanom roku. Časť náhrobných kameňov sa zachovalo, sú však mimo cintorína. Na jeho mieste zostala trávnatá plocha s drevinami. Zo západnej strany sa zachoval poškodený múr, z východnej strany sú postavené bytové domy a z južnej a severnej strany je cintorín otvorený. Ako cintorín vyzeral, dnes dokazujú už len dobové fotografie v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

historické foto: Múzeum Janka Kráľa

Židovský cintorín
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie